Reformer Pilates

1980’li yıllarda spor salonlarında ana akım olan reformer pilates, tüm gücüyle tekrar geri döndü! Bir zamanların bu popüler egzersizini artık neredeyse her spor salonunda bir seçenek olarak görmek mümkün. Peki, reformer pilatesin ne olduğunu ve nasıl etkiler sağlayabileceğini öğrenmeye hazır mısınız?

Spor yapmak pek çok kişi için genelde yorucu bir aktivite olarak görülüyor. Bu yüzden spor salonları yerine, evde yapılan egzersizler daha tercih edilir oluyor. Fakat bu durum, son dönemlerde öne çıkan bir egzersiz trendi ile beraber değişiyor! Bu egzersizi yaptığını ilan eden dünya starları sayesinde, reformer pilatesin son yıllarda yeniden gündemde olduğunu görüyoruz. Öyleyse gelin, günümüzde çok ses getiren bu egzersizin ne olduğuna ve ne işe yaradığına biraz daha yakından bakalım.

Ekipman ön planda olduğu için aletli pilates de denilen reformer pilates, günümüzde daha çok vücudunu esnetmek ve sıkılaştırmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem. 20’nci yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından ortaya atılan bu egzersizin, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisine yardımcı olması amacıyla kullanıldığı biliniyor.

Reformer pilateste, mat üzerinde yapılan pilatesten yani mat pilates ile farklı olarak özel tasarlanmış aletlerden yararlanılıyor.

Reformer adı verilen bu özel ekipman düzeneği sayesinde vücudun kendi ağırlığı kullanılarak bedene güç, esneklik ve denge kazandırılması hedefleniyor. Egzersiz, diyafram nefesine dikkat edilerek yapılan koordine hareketler yoluyla vücudun duruşunu düzelterek doğru bir postür kazanmasına da imkân tanıyor.

Reformer pilateste kullanılan yaylar, bireysel olarak kişinin vücuduna, boyuna, yaşına, kas ve kemik sistemine göre ayarlanabiliyor. Böylece bu egzersiz hem yeni başlayan hem de ileri seviyede olan kişiler tarafından tercih edilebiliyor. Hareketlerdeki çeşitlilik sayesinde reformer pilates, yalnız fiziksel düzeyde değil; mental düzeyde de kişiye olumlu katkılarda bulunabiliyor.

30 saat sonra yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız.